Rate this post

Nowy rok już przed nami, była zabawa, był Sylwester, jednak teraz już trzeba wrócić do normalnego trybu życia, czyli pracy. W pierwszym artykule w nowym roku poruszę temat głównie komputerów, a konkretnie wielordzeniowych procesorów. W tym artykule postaram się objaśnić na czym polega wielordzeniowość procesorów oraz czy ich potencjał jest w pełni wykorzystywany. Ponadto, spróbuję odpowiedzieć na te popularne, jak i mniej popularne pytania związane z procesorami.

Zacznijmy od początku, czyli kilka słów na temat pierwszego dwurdzeniowego procesora. Pierwszym tego typu procesorem był procesor Power 4 firmy IBM, z 2001r. Procesor wielordzeniowy oczywiście będzie szybszym procesorem od zwykłego procesora, z jednym rdzeniem. Co ciekawe, wielordzeniowość to nie jest wynalazek ostatnich lat, już wiele lat temu producenci procesorów zauważyli, że wielordzeniowość zwiększa szybkość i wydajność układów obliczeniowych, jednak były one zbyt drogie dla zwykłych użytkowników. Obecnie, liderami w produkcji procesorów są dwie firmy: Intel i AMD.

De facto, nawet jeżeli zastosujemy procesor dwurdzeniowy czy nawet czterordzeniowy – nie odczujemy wielkiej różnicy w działaniu aplikacji, programów czy gier. Dlaczego? Większość aplikacji nie jest pisanych dla wielordzeniowych procesorów, tak więc nie potrafi ich wykorzystywać, a co za tym idzie – mamy niewykorzystany potencjał, za który płacimy, a którego nie wykorzystujemy.

Czy warto inwestować w wielordzeniowe procesory? Tak. Dlaczego? Nie mamy wyjścia, obecnie nie ma już w produkcji i/lub sprzedaży jednordzeniowych procesorów. Technika cały czas się rozwija i tylko patrzeć jak doczekamy się procesorów ośmio czy szesnasto rdzeniowych w domowych komputerach. Mam tylko nadzieję, że przez ten okres czasu większość programów i aplikacji będzie pisana już pod procesory wielordzeniowe, aby wykorzystać ich pełny potencjał.

Reasumując – uważam, że wielordzeniowe procesory to dobra sprawa, czekać tylko na szesnastordzeniowe procesory, jednak mam też nadzieję, że do tego czasu programy i aplikacje będą pisane już w taki sposób, aby wykorzystać wielordzeniowość.