Rate this post

Stworzenie prostej strony internetowej nie będzie może wymagało od nas rozległej wiedzy i ogromnych umiejętności, kiedy jednak mowa o bardziej ambitnych projektach, wtedy niezbędne jest posiadanie dużego doświadczenia i poświęcenia znacznej ilości czasu na przygotowanie przejrzystego oraz zoptymalizowanego pod najpopularniejsze wyszukiwarki kodu strony.

Na szczęście dla wszystkich webmasterów oraz początkujących użytkowników, którzy chcieliby przygotować swoją własną i ładnie prezentującą się witrynę, istnieje bardzo wiele aplikacji (także tych sieciowych), w dużym stopniu ułatwiających pracę.

Niezwykle popularne są między innymi wszelkiego rodzaju programy WYSIWYG. Skrót ten w rozwinięciu oznacza: „what you see is what you get” (w dosłownym przekładzie na polski: „to co widzisz jest tym co otrzymasz). Pracując z nimi, wszystkie czynności będziemy wykonywali w środowisku graficznym, aplikacja natomiast za nas stworzy kod źródłowy, który powinien być jak najbardziej zbliżony, do tego co otrzymaliśmy na ekranie naszego komputera. Rozwiązanie to może i wydaje się niezwykle interesujące, jednak nie będzie w pełni zadowalało profesjonalnych webmasterów, wiąże się bowiem z pewnymi ograniczeniami.

Osoby zajmujące się zawodowo tworzeniem i projektowaniem stron, zazwyczaj nie będą sięgać po programy WYSIWYG, ale innego rodzaju edytory stron www dla najpopularniejszych języków (między innymi HTML, CSS, PHP), które w dużym stopniu usprawniają proces tworzenia kodu. Oprogramowanie tego typu, nie tylko będzie na bieżąco sprawdzało, czy nie popełniliśmy błędów w zapisie (niedomknięte nawiasy, źle wstawione znaczniki itd.), ale jednocześnie pozwoli nam na korzystanie z gotowych szablonów, czy też powtarzających się często zestawów kodów do najpowszechniejszych na stronach rozwiązań (podział kolumn, system wyszukiwania, tworzenie baz użytkowników, style czcionek itd.) – dzięki temu za pomocą jednego kliknięcia możemy uzyskać to, co normalnie wiązałoby się z koniecznością napisania kilku, a czasami nawet kilkuset linijek kodu źródłowego.